Serbian Astronomical Journal prihvaćen je od strane Thomson Reuters instituta za referisanje na SCIe listi. Thomson Reuters je obavestio uredništvo da će u Web of Science biti uneti svi brojevi izašli od 2011. godine (sveska 182). Časopis će istovremeno biti referisan i u Current Contents bazi, u sekciji Physical, Chemical & Earth Sciences.
Uredništvu Serbian Astronomical Journal-a iskreno čestitamo. Ovim će se broj naših časopisa u WoS povećati na 23. Odmah po unošenju svezaka u Web of Science, radovi naših autora biće preuzeti i vidljivi u servisu Naši u WoS.
Obaveštavamo Vas da je uspostavljen pristup arhivskim godištima Elsevier časopisa. Oni su pretraživi putem EleČas servisa, a na njihovu dostupnost ukazuje ikonica SDa.
Istovremeno podsećamo da je preko Elseviera prvi put pretplaćena i kolekcija e-knjiga.
(objavljeno 24.12.2013.)Preporučujemo zanimljiv tekst koji nudi niz praktičnih i korisnih saveta o stilu pisanja naučnih radova: Elements of Style for Writing Scientific Journal Articles. U tekstu se, pored pravila kojih se treba pridržavati, ukazuje i na ustaljene greške koje treba izbegavati.
Elements of Style for Writing Scientific Journal Articles (Stephen M. Griffies, William A. Perrie, Gaëlle Hull, December 2013)
Najnovije unapređenje Google Scholar servisa predstavlja opcija My Library, koja pruža mogućnost čuvanja radova sa dobijene liste rezultata. Putem jednostavne opcije "Save" korisnici mogu formirati lične kolekcije radova sa Google Scholar-a, koje kasnije mogu čitati, citirati, organizovati po temi i dr. Kreiranjem ličnog Scholar profila svi radovi koje je korisnik objavio biće automatski uvezeni u njegovu biblioteku. Istovremeno, moguće je pridružiti i sve citirane radove.
(objavljeno 14.12.2013.)S obzirom da je pretplaćena velika količina sadržaja pristup arhivama još nije omogućen. Intenzivno radimo na tome i nadamo se da će pristup arhivskim godištima što pre biti uspostavljen.
Unapred zahvaljujemo na strpljenju i razumevanju.
KoBSON kolekcija dostupnih časopisa proširena je se celokupnom arhivom svih Elsevierovih naslova. To znači da su dostupne sve godine njihovih časopisa od početne godine izdanja.
Ukoliko ne uspete da radove iz ranijih godišta preuzmete, molimo da nas obavestite.
"Superheroji nauke" je ovogodišnji slogan Festivala nauke koji se održava od 5. do 8. decembra u Beogradu. Mladi naučnici će kroz razne programe predstaviti nauku na sasvim jednostavan i svima razumljiv način. Program je podeljen u šest celina, a dosta sadržaja namenjeno je i najmlađima.
(objavljeno 05.12.2013.)Svetski pretraživač Google je korisnicima svog servisa Google Scholar omogućio još komforniji rad - svaku referencu u listi rezultata opremio je linkom "Cite". Ova opcija daje pregled reference uređene po pravilima najfrekventnijih citatnih stilova: MLA (Modern Language Association), APA (American Psychological Association) i Chicago. Ova alatka istovremeno omogućava izvoz referenci direktno u neki program za uređivanje (Bibliography manager): BibTeX, EndNote, RefMan i RefWorks. Postoji i opcija za pamćenje bibliografije i prikazivanja izvezenih linkova na listi rezultata.
Nedavno je publikovan rad "Effective Strategies for Increasing Citation Frequency" u kome grupa autora daje praktične savete kako doći do bolje citiranosti i vidljivosti članka.
Preporučujemo da pročitate tekst u celosti i iskoristite savete:)
(Ale Ebrahim, Nader and Salehi, Hadi and Embi, Mohamed Amin and Habibi Tanha, Farid and Gholizadeh, Hossein and Motahar, Seyed Mohammad and Ordi, Ali Effective Strategies for Increasing Citation Frequency. International Education Studies, 2013, vol. 6, n. 11, pp. 93-99.)
Postojanje "predatorskih" časopisa je postalo aktuelna tema, kako u naučno istraživačkoj zajednici Srbije, tako i u svetu.
Bibliotekar i profesor sa Univerziteta u Denveru (Kolorado) Džefri Bil, uz pomoć kolega iz celog sveta održava listu sumnjivih časopisa i izdavača u otvorenom pristupu. Bilova lista potencijalnih, ili zaista predatorskih izdavača publikovana je na stranici Scholarly Open Access.
Na manifestaciji održanoj povodom Nedelje otvorenog pristupa, u Univerzitetskoj biblioteci "Svetozar Marković", dr Stela Filipi-Matutinović je u svom izlaganju ukazala na postojanje predatorskih časopisa, i dala korisne upute kako ih prepoznati.
U Univerzitetskoj biblioteci "Svetozar Marković" održana je manifestacija posvećena nedelji Otvorenog pristupa. Na skupu su, osim zanimljivih predavanja, uručene su i nagrade "Arhonti otvorenog pristupa Univerziteta u Beogradu".
Program skupa možete videti na veb adresi Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković",
a fotografije na KoBSON Facebook i Twitter stranicama.
Ako nas znate samo preko e-mail-a, možete nas upoznati na Sajmu knjiga. Naš tim će u subotu biti na štandu Centra za promociju nauke, i moći ćemo da odgovorimo na sva Vaša pitanja. Ako ne budemo znali, poslaćemo Vam e-mail:)
Za sve vreme sajma izvori dostupni kroz KoBSON biće na raspolaganju svim posetiocima Centra za promociju nauke.
Nedelja Open Accessa obeležava se u celom Svetu. Ove godine je to još značajnije istaknuto nedavnom odlukom Evropske komisije koja glasi: Svi članci koji budu objavljeni na projektima koje finansira Evropska komisija kroz program Horizon 2020 će morati da budu Open Access. Istraživačima je prepušteno da izaberu da li će to biti Gold OA ili Green OA. Ako ne znate razliku između ta dva pristupa, pogledajte video u nastavku.
Akademski sektor u Srbiji se priprema za ovu promenu u naučnom publikovanju. Univerziteti u Beogradu, Nišu i Kragijevcu su potpisali Berlinsku dekleraciju o OA.
U godišnjaku Istraživačke stanice Petnica publikovan je odličan članak - Nauka kao kofer sa duplim dnom: "Jedan od izglednijih načina za unapređenje današnje nauke jeste da otvorimo i podelimo izvorne rezultate istraživanja. Ako bi ti podaci bili dostupni svima, nauka bi mnogo dobila na transparentnosti, reproducibilnosti i efikasnosti istraživanja. Društvo bi dobilo još mnogo više." (Verbić Srđan (2013) Nauka kao kofer sa duplim dnom. Petnica, 27: 78-79).
Pročitajte članak u celosti i "podelite ga" sa kolegama.
(objavljeno 18.10.2013.)Koncept altmetrike je još uvek u fazi razvoja. Jason Priem, Paul Groth i Dario Taraborelli je u svom radu: The Altmetrics Collection (Priem J, Groth P, Taraborelli D (2012) The Altmetrics Collection. PLoS ONE 7(11): e48753) definišu kao: "proučavanje uticaja naučnih radova merama koje se baziraju na aktivnosti u online alatima i okruženju. Ona uglavnom predstavlja podskup scientometrics i webometrics, koji se fokusira na specifične naučne uticaje merljive uz pomoć online alatki."
Pri tome se pod on line alatkama podrazumevaju razne vrste socijalnih mreža (Facebook, Twitter, Mendeley i druge vrste Reference manager-a, naučni blogovi, profesionalne socijalne mreže i dr.)
Detaljnije informacije mogu se naći na sajtu Digital Scholarship, na kome je objavljena altmetrička bibliografija u kojoj se nalazi više od 50 odabranih članaka i tehničkih izveštaja vezanih za ovu temu.
(objavljeno 16.10.2013.)
Prošle nedelje u Web of Science (WoS) servisu pojavila su se prva tri rada srpskih istraživača publikovana u časopisima koji nose 2014. godište. Navedeni radovi od danas su vidljivi i u servisu Naši u WoS.
(objavljeno 07.10.2013.)Tema o površnim recenzijama u naučnim časopisima je izazvala brojne komentare svetskoj naučnoj zajednici. Počelo je sa člankom u Science (4. oktobar). "Neobičan"/izmišljen rad (pun grešaka) poslat je u 304 časopisa. Kako je prošao opisano je na: http://www.sciencemag.org/content/342/6154/60.full
Nakon objavljivanja odmah je usledio odgovor Peter Subera (promotera OA) https://plus.google.com/u/0/109377556796183035206/posts/CRHeCAtQqGq
Zanimljiv je i izbalansiran odgovor na http://scholarlykitchen.sspnet.org/2013/10/04/open-access-sting-reveals-deception-missed-opportunities/
I na kraju Guardian:http://www.theguardian.com/higher-education-network/blog/2013/oct/04/science-hoax-peer-review-open-access
Baza EleČas je ažurirana novim vrednostima Impakt Faktora (IF) i pozicijama časopisa. Korekcija je izvršena na osnovu ispravki i dopuna koje je Thomson Reuters izvršio i publikovao u svojoj bazi Journal Citation Report (JCR).
Vrednost IF časopisa koji izlaze u Srbiji nije se promenila.
Ovo su završne liste i neće se menjati do juna 2014.
Naslovi časopisa koji su dobili impakt faktor za 2012. godinu u septembru 2013. godine, a bili su izostavljeni iz Journal Citation Reporta (JCR) objavljenog u junu 2013.
Povodom povećanog broja zahteva za brisanje radova iz servisa Naši u WoS obaveštavamo da to nije moguće.
Objavljivanje radova u naučnim časopisima je konačni događaj. Osnovni podaci o objavljenim člancima (autor, naslov, časopis, godina…) ostaju kao zapisi u sekundarnim izvorima naučnih informacija (npr. Web of Science, SCOPUS i sl.) i to za sve one godine u kojima je časopis bio indeksiran. To znači da i pored činjenice da neki časopis prestane da izlazi ili da iz nekog drugog razloga bude "skinut" sa liste, radovi objavljeni u tom časopisu ostaju u bazi za sve prethodne godine.
Dnevno ažurna lista časopisa koji su u prethodnih 12 meseci promenili status (i dodati i skinuti) nalazi se na Thomson Reuters veb stranicama - Journal Title Changes SCIe i SSCI.
U servisu EleČas (poznat kao "KoBSON lista") nalaze se svi časopisi koji:
Preporučujemo da pročitate uputstvo sa korisnim savetima prilikom pisanja naučnih radova (Search Engine Optimization: For Authors). U pomenutom vodiču, koga je publikovao Wiley (eminentni svetski izdavač naučnih publikacija) se navodi na šta treba obratiti pažnju, da bi kasnije, nakon publikovanja, rad bio lakši za pretragu i vidljiviji na internetu.
Detaljnije
U najpoznatijoj svetskoj citatnoj bazi Web of Science, istraživači koji rade u Srbiji su u 2012. godini objavili 7.000 članaka. Ova brojka daleko premašuje cifru od 5.271 rada publikovanog u WoS-u 2011. godine. Samo radi podsećanja, u toj bazi se indeksira 22 časopisa koji izlaze u Srbiji.
(objavljeno 29.08.2013.)Google Scholar je nedavno implementirao novu alatku – Google Scholar Metrics, koja pruža mogućnost jednostavnog pregleda vidljivosti i uticaja nedavno objavljenih članaka u naučnim časopisima. Opcija "Top 100 publications in several languages" daje pregled 100 najuticajnijih časopisa, rangiranih na osnovu vrednosti petogodišnje h-indeksa. Osim časopisa sa engleskog govornog područja, postoje rang liste za još 8 jezika (nemački, italijanski, francuski i dr.). Istovremeno je moguće pregledati rangiranje časopisa u okviru širih naučnih disciplina (razvrstanih u osam kategorija), ili njihovih poddisciplina.
(objavljeno 20.08.2013.)Univеrzitеtskа bibliоtеkа "Svеtоzаr Маrkоvić" 12. аvgustа u 12 čаsоvа оbеlеžаvа gоdišnjicu Bitkе kоd Маrаtоnа. Pоvоdоm 2503. gоdinе оd оvоg znаčајnоg istоriјskоg dоgаđаја оrgаnizuјe јаvnu prојеkciјu snimkа prеdаvаnjа prоfеsоrа Dоnаldа Kаgаnа, prvi put dоstupnоg sа titlоm nа srpskоm јеziku.
Prоfеsоr Dоnаld Kаgаn (Јејl Univеrzitеt, SАD) јеdаn је оd nајvеćih živih istоričаrа i stručnjаkа zа pеriоd Аntikе. Nјеgоv kurs "Uvоd u istоriјu аntičkе Grčkе" zаbеlеžеn је u јеsеnjеm sеmеstru 2007. gоdinе i u slоbоdnоm pristupu је pоstао јеdаn оd nајpоpulаrniјih аkаdеmskih mаtеriјаlа sа stоtinаmа hilјаdа glеdаlаcа nа Youtube kаnаlu Univеrzitеtа Јејl.
Detaljnije na:
Profesor Donald Kagan
O kursu "Uvod u istoriju antičke Grčke"
Masivni otvoreni onlajn kursevi (MOOC)
Časopis Choice (ChoiceReviews.online, Association of College and Research Libraries) svakog januara objavljuje listu "Outstanding Academic Titles" koja obuhvata listu najprestižnijih knjiga, elektronskih medija, internet izvora namenjenih akademskoj zajednici. Lista je veoma selektivna i sadrži oko deset posto od oko 7 000 pregledanih jedinica. Više od 35 000 bibliotekara i fakulteta razvijaju svoje kolekcije i naučna istraživanja oslanjajući se na ovu listu.
Choice's "Outstanding Academic Titles": Top Books and Websites for 2012
(objavljeno 07.08.2013.)Preporučujemo odličan članak koji prikazuje kako citirati društvene mreže (How to cite a Tweet and other social media...) - sadržaje preuzete sa blogova, tweetera, facebook-a i youtube. Konkretni prikaz odnosi se na citiranje ovih sadržaja u medicinskim časopisima ali može se primeniti i u drugim disciplinama.
(objavljeno 02.08.2013.)Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja sačinilo je predlog kategorizacije domaćih naučnih časopisa za 2013. godinu, a na osnovu mišljenja matičnih naučnih odbora.
Liste časopisa preuzete sa sajta Ministarstva postavljene su i na KoBSON stranicu - Kategorizacija časopisa.
Zahvaljujući TEDxZemunED-u bićemo u prilici da učestvujemo na prvoj TEDxED konferenciji u Srbiji, koja će se održati u subotu, 29. juna. TED konferencije posvećene su "širenju jedinstvenih i inspirativnih priča, iskustava i ideja širom sveta. Govornici na TED konferencijama su neki od najistaknutijih iz različitih oblasti – nauke, tehnike, medicine, umetnosti, dizajna..."
Svi zainteresivani koji nisu u mogućnosti da dođu prisustvuju konferenciji, mogu je pratiti uživo putem "live streaminga" (sa početkom u 10:45)
(objavljeno 27.06.2013.)
Thomson Reuters (TR) je na svojoj stranici objavio prve korekcije impakt faktora. Postavljena je lista časopisa koja će se, do septembra, ažurirati na nedeljnom nivou. Nakon zaključivanja obrade podataka, i publikovanja konačnih lista na TR stranici, u Journal Citation Reportu (JCR), mi ćemo ažurirati podatke u EleČas-u.
Podaci publikovani na ovoj stranici mogu se smatrati zvaničnim JCR podacima.
Danas su publikovani podaci o Impakt faktoru (IF) časopisa za 2012. godinu. Potrudili smo se da ih ažuriramo i već su vidljivi u EleČas-u. Ukoliko uočite neke nelogičnosti, molimo da nas obavestite (KoBSON@nb.rs).
Na sajtu izdavača publikovana je i lista časopisa za koje ove godine nije izračunat IF. Razlog tome su nepravilnosti u citiranosti. Detaljno objašnjenje nalazi se na stranici izdavača Thomson Reuters -> Title Suppressions. Lista časopisa koji su u 2011. i 2012. godini promenili naslov.
Izdvajamo nove rezultate za naše časopise:
Naslov | IF |
Acta Veterinaria - Beograd | |
Applicable Analysis and Discrete Mathematics | |
Archives of Biological Sciences | |
Chemical Industry and Chemical Engineering Quarterly | |
Computer Science and Information Systems | |
Filomat | |
Genetika | |
Hemijska industrija | |
Int Journal of Electrochemical Science | Title Suppressions |
Journal of Medical Biochemistry | |
Journal of Mining and Metallurgy: Sec B | |
Journal of the Serbian Chemical Society | |
MATCH-Comm Math Comp Chemistry | |
Nuclear Technology and Radiation Protection | |
Panoeconomicus | |
Psihologija | |
Publications de l Institut Mathematique-Beograd | |
Science of Sintering | |
Srpski arhiv za celokupno lekarstvo | |
Thermal Science | |
Vojnosanitetski pregled |
Podsećamo da će konačna (ispravljena) verzija biti objavljena u septembru 2013.
(objavljeno 19.06.2013.)Na web stranici Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković", u okviru sekcije LibGuides postavljeno je odlično uputstvo: Citiranje literature i bibliografski alati. Pored informacija o tome kako citirati literaturu i kako je automatski uneti u rad, obrađeno je i, veoma aktuelno, pitanje plagijarizma.
(objavljeno 12.06.2013.)Razvijen od strane Američkog hemijskog društva, ChemWorx je jedna potpuno nova alatka koja omogućava pretragu, uvoz, uređivanje i čuvanje podataka. Istovremeno, na jedinstvenoj platformi, omogućava pisanje i izradu radova u grupi, uređivanje referenci u željenom citatnom stilu, deljenje dokumenata sa saradnicima, kao i povezivanje sa kolegama sličnog interesovanja. Aplikaciju je moguće koristiti on-line, jednostavnim kreiranjem naloga, ali je moguće preuzeti i desktop aplikaciju na sopstveni računar.
(objavljeno 06.06.2013.)
Obaveštavamo Vas da su nam časopisi APA (American Psychological Association) servisa ponovo dostupni. U EleČas bazu postavljeni su linkovi do 90 on-line časopisa iz raznih oblasti psiholoških istraživanja.
(objavljeno 03.06.2013.)Sekcija bibliotekara i knjižničara ZIS's library preduzela je inicijativu i postavila 60 srpskih knjiga u punom tekstu na Google books platformu. Najveći broj knjiga postavili su Institut tehničkih nauka SANU, Institut za filozofiju i drustvenu teoriju i Etnografski institut SANU. Tendencije su da se projektu priključe svi naši instituti i Sekcija bibliotekara intenzivno, i sa entuzijazmom, radi na tome.
Čestitamo svim našim kolegama na uspešnoj realizaciji projekta:)
Na međunarodnoj konferenciji INFORUM 2013: 19th Annual Conference on Professional Information Resources, održanoj od 20-22. maja u Pragu, predstavnica Oxford University Press-a Marzena Giers-Fidler predstavila je njihov novi, besplatni servis Oxford Index. On zapravo predstavlja objedinjeni pretraživač svih njihovih servisa - Oxford Journals, Oxford Scholarship Online (e-books), OUP blogs, Oxford Bibliographies, Oxford English Dictionary, Oxford word blog i dr. Platforma omogućava ukucavanje termina za pretragu na samo jednom mestu, a na listi rezultata biće objedinjena literatura iz svih digitalnih kolekcija koje ovaj izdavač nudi.
(objavljeno 27.05.2013.)
Obzirom na česta pitanja korisnika da li se neki časopis referiše na SCI ili SSCI listi, obaveštavamo Vas da i sami možete pristupiti tim informacijama. One su publikovane na stranici izdavača: Thomson Master Journal List (objedinjena lista svih časopisa koje Thomson Reuters referiše u okviru svojih baza). Na navedenoj stranici nalaze se i linkovi ka listama časopisa referisanim u pojedinačnim bazama (SCI, SSCI, SCI expanded, A&HCI). Ukoliko časopis ne možete pronaći pretragom po naslovu, pogledajte link: View Journal Changes (View a list of all journal coverage changes).
(objavljeno 17.05.2013.)UNESCO se priključio Open Access inicijativi potpisivanjem OA licence i na taj način dao svoj doprinos globalnom širenju znanja. Od jula meseca 2013. godine UNESCO će putem svog digitalnog repozitorijuma omogućiti slobodan pristup svim svojim publikacijama i rezultatima istraživanja, kao i brojnim publikacijama drugih (partnerskih) izdavača (sa mogućim "embargom", ne većim od 12 meseci). Platforma repozitorijuma biće na šest svetskih jezika.
(objavljeno 17.05.2013.)Otvoreni pristup / Open Acess
Science Europe principi su značajan korak ka otvorenom pristupu. Oni predstavljaju osnovu za zajedničku politiku najvećih javnih istraživačkih organizacija u Evropi. Cilj kome se teži je da svi rezultati naučnih istraživanja koji su finansirani iz javnih sredstava budu dostupni u otvorenom pristupu. Usaglašeni dokument je dostupan ovde.
Kratki edukativni filmovi za (mlade) autore
Elsevier je razvio posebnu veb stranicu u okviru koje su dati kratki filmovi (svaki do 10 minuta) o pisanju, recenziranju i vrednovanju naučnih članaka. Zanimljivo i poučno. Pogledajte ovde.
(objavljeno 30.04.2013.)Centar za promociju nauke i Matematički institut SANU organizuju manifestaciju „Maj mesec matematike“, koja će trajati od 29. aprila do 29. maja 2013. Ovo je druga nacionalna naučnopopularna manifestacija posvećena matematici, koju je prošle godine posetilo više od 100 000 ljudi. Program je raznovrstan - pored mnogobrojnih predavanja i radionica, organizovani su i filmovi i razni eksponati.
(objavljeno 26.04.2013.)Zbog radova na električnim instalacijama u Narodnoj biblioteci Srbije u nedelju 21.04.2013. neće biti struje. Zato smo u saradnji sa kolegama iz RCUB-a obezbedili "rezervni položaj" na drugoj lokaciji. Kako je ovo prvi put da servere na kojima je KoBSON portal izmeštamo iz biblioteke, mogući su problemi u pristupu, pa Vas molimo za razumevanju (ukoliko ih bude:)
(objavljeno 19.04.2013.)Obaveštavamo Vas da nam je ponovo omogućen pristup časopisima Oxford University Press-a. Liste dostupnih časopisa su ažurirane i vidljive u EleČas servisu.
(objavljeno 19.04.2013.)Priprema ugovora sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za 2013. godinu se ubrzano odvija i privodi srećnom završetku. Obezbeđena su novčana sredstva u visini od 100 miliona dinara. Planirano je da se za KoBSON izvore potroši još toliko, ali će ugovor o tome biti potpisan nakon završetka višemesečnih pregovora sa Elsevierom (najveći izdavač, najviše časopisa, pa i najduži pregovori). Mi sada intenzivno kontaktiramo strane izdavače i obnavljamo pretplatu.
(objavljeno 15.04.2013.)
U cilju bolje informisanosti i edukacije svojih korisnika, biblioteka Matematičkog fakulteta u Beogradu pokrenula je akciju "Sat za KoBSON". Svake srede od 12-13h dežurni bibliotekar će pružati pomoć svim zainteresovanim korisnicima. Akcija počinje 17. aprila.
(objavljeno 11.04.2013.)Pored značajnih napora koje smo uložili u pregovorima, kako sa izdavačima, tako i sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ugovor za ovogodišnju realizaciju KoBSON programa nije potpisan.
Najveći broj izdavača nam je na osnovu dugogodišnjih korektnih odnosa (izvršavanje njihovih i naših obaveza) produžio elektronski pristup svojim časopisima za dodatna tri meseca. Na žalost, ta tri meseca su prošla i mnogi izdavači će postepeno ukidati pristupe. Od početka aprila to je učinio i Oxford University Press.
Za svaki obustavljen pristup ćemo, kao i do sada, redovno obaveštavati korisnike. Redovno ćemo ažurirati i podatke o dostupnosti u našem servisu EleČas.
Mi ćemo i dalje u kontaktima s Ministarstvom pokušavati da obezbedimo nastavak rada KoBSON programa, ali nismo u mogućnosti da preuzmemo finansijske obaveze koje su sastavni deo njegove realizacije. Istovremeno, i dalje ćemo komunicirati sa izdavačima u cilju produžavanja pristupa.
Široka primena pametnih telefona dovela je do razvoja velikog broja korisnih aplikacija za različite namene. Odličan primer jeste pregršt aplikacija iz oblasti hemije, koje su namenjene ne samo učenju, već su široku primenu dobile i u samom procesu nastave i predavanja. Opis 30-ak najpopularnijih aplikacija dali su Diana Libman i Ling Huang (Chemistry Department, Hofstra University, Hempstead, New York) u svom članku: Chemistry on the Go: Review of Chemistry Apps on Smartphones (J. Chem. Educ., 2013, 90 (3), pp 320–325).
(objavljeno 04.04.2013.)Prof. Dr. Wilfred F. van Gunsteren je objavio zanimljiv članak "The Seven Sins in Academic Behavior in the Natural Sciences", u kome govori o osnovnim greškama koje istraživači prave prilikom pisanja svojih radova. Rad je izuzetno koristan za mlade kolege i preporučujemo da ga pročitate (Van Gunsteren, W. F. (2013). The seven sins in academic behavior in the natural sciences. Angewandte Chemie - International Edition, 52(1), 118-122).
(objavljeno 26.03.2013.)Profesor Brian Kelly (University of Bath, UK) je na svom blogu objavio 10 korisnih saveta koji Vam mogu pomoći da rezultate Vašeg istraživanja učinite vidljivijim na Internetu: Top 10 tips on how to make your open access research visible online.
(objavljeno 28.02.2013.)Obaveštavamo korisnike da su u toku intenzivni pregovori o obnavljanju pretplata za ovu godinu, ali konačna odluka nije donesena. Za najveći broj servisa (nadamo se - za sve) pretplata će biti obnovljena.
ProQuest je jedini servis koji nam je privremeno ukinuo pristup, dok se ostalim servisima pristupa nesmetano.
Ubuduće ćemo vas redovno obaveštavati o toku i ishodu pregovora sa izdavačima.
U najpoznatijoj svetskoj citatnoj bazi Web of Science, istraživači koji rade u Srbiji su u 2012. godini objavili 6.125 članaka. Ovaj broj će se uvećavati jer se još uvek dopunjava godište 2012. Samo radi podsećanja, u toj bazi se indeksira 22 časopisa koji izlaze u Srbiji.
(objavljeno 11.02.2013.)DART Europe je digitalni repozitorijum disertarcija odbranjenih na preko 500 univerziteta iz 27 zemalja Evrope. Okuplja preko 377 000 disertacija u otvorenom pristupu koje su pretražive po različitim kriterijumima.
(objavljeno 05.02.2013.)PC Press je i ove godine objavio listu 50 najboljih srpskih sajtova. Naš sajt se našao među 5 najboljih u kategoriji Nauka i obrazovanje. Lista nagrađenih sajtova - 2012 Web top 50 - može se pogledati na stranici PC Press-a.
(objavljeno 30.01.2013.)Centar za promociju nauke organizuje prvo direktno video-uključenje (Watch Party) u Science Online 2013 konferenciju. Jedan od pokretača ove konferencije je i naš poznati bloger Bora Živković (A Blog Around The Clock). Uključenje je omogućeno 31. januara, u Galeriji nauke i tehnike SANU, od 16 do 19 časova, i u Centru za promociju nauke 1. i 2. februara s početkom u 16 časova.
(objavljeno 29.01.2013.)Novi trend u obrazovanju jesu besplatni on-line kursevi, koji teže što većem broju istovremenih slušaoca (desetine hiljada). Korisnicima su, u otvorenom pristupu dostupni audio-video zapisi već održanih kurseva (OCW-Open Course Ware), ili je dat raspored nastupajućih, sa utvrđenim terminima održavanja predavanja, rasporedom, gotovim materijalima koji prate tok nastave, i koji na kraju, polaznicima obezbeđuju sertifikat o položenom kursu (MOOC-Massive Open Online Courses).
(objavljeno 28.01.2013.)Poslednjih dana od korisnika stiže ogroman broj poruka (i telefonskih poziva) sa zahtevima za dodavanje radova u Naši u WoS u svrhu konkursa za izbor u više zvanje, vrednovanje i dr. Stoga ponavljamo uslove za prisustvo rada u ovom servisu:
• rad mora biti referisan u Web of Science (WoS)
• u radu mora biti navedena institucija iz Srbije kao afilijacija autora
• rad mora biti objavljen nakon 2000. godine
Obzirom da je pristup WoS-u omogućen celokupnoj akademskoj zajednici Srbije, preporuka je da istraživači najpre sami provere da li je njihov rad već referisan i vidljiv u bazi, i ukoliko jeste, tek onda nama upute zahtev za unošenje istog. Primer pretrage nalazi se na našoj stranici Česta pitanja u vezi Naši u WoS.
Servis Naši u WoS redovno se ažurira svakog ponedeljka. S' druge strane, WoS referiše veliki broj časopisa i za realno je očekivati da radovi ne mogu u njemu biti vidljivi istog trenutka kada su publikovani u redovnoj svesci časopisa.
Istovremeno, ne može se očekivati da rad, koji je publikovan u "on-line first" režimu, može biti referisan u WoS-u, pre nego li bude objavljen u redovnoj svesci časopisa.
Takođe, postoji mogućnost da je u WoS-u, prilikom referisanja, slučajnom omaškom izostavljen neki rad, ili čak cela sveska časopisa. U tom slučaju, potrebno je da, sam autor, direktno izdavaču (Thomson Reuters) uputi zahtev za unošenje izostavljenog rada/sveske. To se može učininiti jednostavnim popunjavanjem elektronske forme na način kako je opisano na našoj stranici Kako promeniti podatke u Web of Science. Po dosadašnjem iskustvu istraživača, korekcije brzo budu izvršene (do 7 dana). Tek nakon što WoS ispravi svoju grešku, mi preuzimamo i dodajemo rad.
Razlog tome je što je svaki zapis u Naši u WoS opremljen linkom ka zapisu članka u WoS-u, stoga, ukoliko rad nije u WoS-u, ne može biti prikazan ni u našem servisu.
Veliki broj zahteva korisnika odnosi se na izmenu tipa dokumenta (pogrešna klasifikacija rada). S' tim u vezi napominjemo da se svi podaci o radovima koji se prikazuju u Naši u WoS u potpunosti preuzimaju od izdavača baze. Jedini podatak koji se menja je autorsko ime i prezime. Dakle, navedeni rad je izvorno (u Web of Science bazi) klasifikovan kao npr. Editorial mterial i takvu klasifikaciju smo mi preuzeli za nas servis. U tom slučaju potrebno je da autori izdavaču pošalju zahtev za korekciju po uputstvu sa naše stranice Kako promeniti podatke u Web of Science. Nakon dobijanja povratne informacije od izdavača o izmeni podataka, potrebno je da autor obavesti nas, i istog dana podatak će biti korigovan u Naši u WoS.
Kao i prethodnih godina, KoBSON tim je i ove godine nagradio svog prvog korisnika u Novoj godini. Nagrada je KoBSON kišobran, a osvojila ju je naša mlada korisnica sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koja se na KoBSON stranicu prijavila samo 1 minut nakon ponoći.
Veoma cenimo sve naše korisnike, ali nam je najdraže kad sadržaje koje nudimo koriste mladi istraživači.
Obzirom na povremene zahteve korisnika da se određeni rad izbriše sa njihove liste radova u servisu Naši u WoS obaveštavamo Vas da ni jedan rad ne može biti povučen.
Razlog tome je jasno definisano i utvrđeno pravilo da podatke prenosimo onako kako su publikovani u Web of Science (WoS) servisu. Kako WoS nema praksu da povlači radove iz baze, već da publikuje korekcije koje se odnose na njih (a koje je uredništvo časopisa javno publikovalo u nekoj redovnoj svesci časopisa u sekciji "Corrections" ili "Erratum"), tako i mi vršimo povezivanje zapisa originalnog rada sa radom koji sadrži podatke o korekciji istog.
Primer ove vrste povezivanja u Naši u WoS.
The European Library (TEL) obezbeđuje direktan pristup do oko 200 miliona proverenih izvora iz 48 evropskih nacionalnih biblioteka. U okviru portala mogu se pronaći ne samo tekstualni već i veliki broj multimedionalnih sadržaja.
TEL obezbeđuje i izvanredne alatke za pretraživanje i pronalaženje izvora i istraživačima nudi opciju da pronađenu građu lako i brzo podele sa svojim kolegama. Registrovanim korisnicima omogućeno je preuzimanje setova podataka koji se mogu koristiti u razne svrhe. Više informacija možete pronaći OVDE
Prijavite se za newsletter email adresom