DOAJ (Directory of Open Access Journals) је основан 12. маја 2003. године, годину дана након прве нордијске конференције о научној комуникацији, а на основу Иницијативе за отворени приступ покренуте у Будимпешти 2001. године. Тада је DOAJ окупио 300 наслова часописа са мисијом да повећа видљивост, приступачност, коришћење и утицај квалитетних, рецензираних научних часописа отвореног приступа на глобалном нивоу, без обзира на дисциплину, географију или језик. Данас, 20 година касније, DOAJ обухвата преко 19 хиљада наслова часописа.
Тим поводом организују три предавања која ће се одржати до краја године. Прво предавање је одржано у јуну, а друго крајем септембра (снимци оба вебинара доступни су на КоБСОН страници Предавања). Треће, уједно и последње предавање је заказано за четвртак, 07. децембар, у 15 часова на Zoom-у. Предавање је бесплатно и отворено за све заинтересоване за отворени приступ. Тема предавања је „Поуздано“, где ће говорници из целог света говорити о глобалним изазовима, могућностима и успесима отвореног приступа.
Детаљне информације о теми предавања, као и линк за регистрацију (која је обавезна) доступни су на званичној страници DOAJ-а.
(objavljeno 01.12.2023.)Baza EleČas je ažurirana sa novim vrednostima Impakt faktora (IF) i pozicijama časopisa.
Naslovi časopisa koji su dobili impakt faktor za 2022. godinu u oktobru 2023. godine, a bili su izostavljeni iz JCR-a objavljenog u junu 2023.
Naslovi časopisa kod kojih je došlo do promene u vrednosti IF u oktobru 2023. u odnosu na jun 2023.
Vrednost IF časopisa koji izlaze u Srbiji nije se promenila.
(objavljeno 31.10.2023.)U okviru projekta DIAMAS radi se na definisanju standarda, smernica i dobre prakse u institucionalnom naučnom izdavaštvu u otvorenom pristupu, koje će biti objedinjene u dokumentu Extensible Quality Standard for Institutional Publishing (EQSIP). Nedavno je objavljena prva verzija tog dokumenta, koja će tokom narednih meseci biti predstavljena izdavačima, a njihove će sugestije biti uzete u obzir kada se bude radilo na konačnoj verziji dokumenta.
Ako se bavite naučnim izdavaštvom, pozivamo vas da pročitate dokument i da u formularu na dnu strane date svoje sugestije. Napišite šta vam se dopada, a šta vam se čini nedostižnim. Šta biste dodali? Koja vrsta pomoći i podrške vam je neophodna da biste ispunili takve zahteve (ako budu usvojeni)?
(objavljeno 06.09.2023.)Na inicijativu Directory of Open Access Journals (DOAJ) i Open Access Scholarly Publishing Association (OASPA) u junu je pokrenut nov portal pod nazivom "Open Access Journals Toolkit". Cilj pokretanja portala je pružanje pomoći i podrška izdavačima i urednicima naučnih časopisa u otvorenom pristupu, ali isto tako podrška i autorima, recenzentima, istraživačima i bibliotekarima kroz alate potrebne da se razume niz regionalnih inicijativa i da se prevaziđu izdavački napori.
Teme na portalu su organizovane prema sledećim sekcijama:
Svaka tema ima niz podtema koje detaljno opisuju problematiku i daju praktična rešenja.
Odgovore na pitanja kako da izgradite i održavate profil svog časopisa pronađite na portalu koji se nalazi na sledećem linku.
(objavljeno 21.07.2023.)Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, potpisao je sporazum sa izdavačkom kućom IWA Publishing koji sada omogućava istraživačima iz Srbije besplatno objavljivanje rada u Gold Open Access časopisima ovog izdavača (ukupno 15 časopisa, od toga 11 imaju IF). Sporazum važi do kraja 2026. godine. Sistem automatski prepoznaje autore iz Srbije na osnovu navedene afilijacije i nije potrebno uputiti nikakav dodatni zahtev nakon što je rad prihvaćen za objavu.
Lista časopisa se nalazi na sledećem linku.
Detaljnije informacije možete pronaći na stranici EIFL-a.
Sa velikim zadovoljstvom obaveštavamo korisnike da je posredstvom EBSCO servisa dostupna kolekcija EBSCO OpenDissertations.
OpenDissertations je baza podataka otvorenog pristupa, napravljena da pomogne istraživačima u pronalaženju istorijskih i savremenih doktorskih disertacija, od početka 20. veka do danas. Stvorena je uz podršku H.W. Wilson fondacije, Kongregacijske biblioteke i arhiva u Bostonu, i trenutno ima evidenciju za više od 1.4 miliona elektronskih disertacija sa više od 320 univerziteta širom sveta. Ova baza podataka će nastaviti da raste kroz redovna ažuriranja i nova partnerstva sa institucijama.
Detaljnije informacije o pretrazi i link ka kolekciji dostupni su na KoBSON stranici Strane doktorske disertacije.
.
Zbog čestih napada na imejl server Narodne biblioteke Srbije izvestan broj imejl servera nas je stavio na "blok" liste. Usled toga, naši imejlovi upućeni korisnicima sa navedenim nalozima, bivaju isporučeni u "Spam" foldere. Stoga preporučujemo svima koji su nam uputili imejlove sa navedenih domena da provere svoje Spam/Junk foldere u imejl sandučićima i ukoliko je naš imejl tamo otišao treba ga označiti kao "not spam".
Izvinjavamo se zbog nastalog tehničkog problema i dok se saniranje problema ne realizuje unapred vam se zahvaljujemo na razumevanju.
(objavljeno 26.02.2021.)Obaveštavamo vas da je za istraživače iz Srbije obezbeđeno besplatno/sa popustom publikovanje u OA časopisima kod sledećih izdavača naučnih informacija:
Poštovani korisnici,
Povodom učestalih prijava korisnika ukazujemo vam na mogućnost pojave sledeće situacije:
Ukoliko vam je na računaru instalirana neka vrsta sertifikata za autentifikaciju (elektronski potpis i sl.), moguće je da vam se, prilikom dolaska na KoBSON stranicu, prikaže poruka kao na slici dole. U tom slučaju potrebno je da odaberete opciju "Cancel" kako biste nesmetano pristupili KoBSON stranici.
Usled povećanog broja mejlova vezanih za sigurnosnu zaštitu na našem sajtu obaveštavamo korisnike da je problem nastao usled unapređenja portala inostranih izdavača na sigurniju verziju. Za prevazilaženje ovog problema neophodno je obrisati keš i istoriju iz memorije Internet pregledača kako bi se nesmetano pristupalo KoBSON servisima.
- uputstvo za Mozilla Firefox
- uputstvo za Google Chrome
Prijavite se za newsletter email adresom